Jarrut kirskahtavat pehmeästi
nyt aseman äänet ovat erilaiset kuin talvella
Tommilla on Apfelkorn-pullo, väittää valkkarin vihlovan hampaita
Soitetaan Loordille, se tuntee tien hiidenkirnulle
juhannusyössä on hiljaista
Samoin kuin 60-lukuisessa uuden aallon elokuvassa, maalauksissa olen tavoitellut impressionistisella otteella pienten, ohimenevien hetkien kuvausta niin jouto- kuin hautausmaalla. Varoituksen sana katsojalle, kyse ei ole maisemamaalauksista olkoonkin että tapahtumilla on paikkansa.
–
”Olen v. 1972 syntynyt kuvataiteilija, asun ja työskentelen Heinolassa. Työskentelenöljy-liitu-sementti -sekatekniikalla yhdistäen maalaamiseen piirtämisen. Minulle on tärkeää että työskentelyn jälki ja materiaalin tuntu ovat läsnä teoksissa. Joku viisas on sanonut että musiikkia on hiljaisuus nuottien välissä, ja suhtaudun maalaamiseen samalla tavoin: vaikka maalaustapani on ruuhkainen ja kiihkeä, sen perusta rakentuu hiljaiselle, tyhjälle pinnalle.
Teoksiani on ollut esillä eri puolilla Eurooppaa, Yhdysvalloissa sekä Aasiassa, joista tuoreimpana yksityisnäyttely Salzburgissa ja yhteisnäyttely Soulissa.”
