Roy Aurinko: Kesällä kello viisi – maalauksia kesäyöstä

26.5 – 29.8.2025

8.30

Heinolan kulttuuritoimisto

Näyttely

Jarrut kirskahtavat pehmeästi

nyt aseman äänet ovat erilaiset kuin talvella

Tommilla on Apfelkorn-pullo, väittää valkkarin vihlovan hampaita 

Soitetaan Loordille, se tuntee tien hiidenkirnulle

juhannusyössä on hiljaista

Samoin kuin 60-lukuisessa uuden aallon elokuvassa, maalauksissa olen tavoitellut impressionistisella otteella pienten, ohimenevien hetkien kuvausta niin jouto- kuin hautausmaalla. Varoituksen sana katsojalle, kyse ei ole maisemamaalauksista olkoonkin että tapahtumilla on paikkansa.

”Olen v. 1972 syntynyt kuvataiteilija, asun ja työskentelen Heinolassa. Työskentelenöljy-liitu-sementti -sekatekniikalla yhdistäen maalaamiseen piirtämisen. Minulle on tärkeää että työskentelyn jälki ja materiaalin tuntu ovat läsnä teoksissa. Joku viisas on sanonut että musiikkia on hiljaisuus nuottien välissä, ja suhtaudun maalaamiseen samalla tavoin: vaikka maalaustapani on ruuhkainen ja kiihkeä, sen perusta rakentuu hiljaiselle, tyhjälle pinnalle. 

Teoksiani on ollut esillä eri puolilla Eurooppaa, Yhdysvalloissa sekä Aasiassa, joista tuoreimpana yksityisnäyttely Salzburgissa ja yhteisnäyttely Soulissa.”

Kartalla

Tapahtuman hinta

Vapaa pääsy

Tapahtuman järjestäjä

Heinolan kaupungin tapahtumayksikkö