Arkkimandriitta Mikaelin vierailu

14.4.2026

18.30 – 20.00

Heinolan WPK-talo

Kulttuuri
Kuvassa Arkkimandriitta Mikael.

Valamon luostarin johtaja arkkimandriitta Mikael vierailee tiistaina 14.4. Heinolan WPK-talolla. Heinolan Karjalaseuran ja Juliana-yhteisön järjestämässä tilaisuudessa arkkimandriitta Mikael kertoo ortodoksisesta kirkkorunoudesta.

Mikael on toiminut Valamon luostarin johtajana tammikuusta 2022 lähtien. Ennen luostarielämää Mikael työskenteli pankissa pörssianalyytikkona. Hänellä on maisterin tutkinnot teologiasta, kauppatieteistä ja filosofiasta.

Tilaisuudessa esiintyy kanteleensoittaja Hannu Knuutila, hän esittää karjalankielisiä lauluja.

Tilaisuus alkaa klo 18.30, puoli tuntia ennen kahvio avoinna.

Kartalla

Tapahtuman tiedot

Valamon luostarin johtaja arkkimandriitta Mikael vierailee tiistaina 14.4. Heinolan WPK-talolla. Heinolan Karjalaseuran ja Juliana-yhteisön järjestämässä tilaisuudessa arkkimandriitta Mikael kertoo ortodoksisesta kirkkorunoudesta. Mikael on toiminut Valamon luostarin johtajana tammikuusta 2022 lähtien. Ennen luostarielämää Mikael työskenteli pankissa pörssianalyytikkona. Hänellä on maisterin tutkinnot teologiasta, kauppatieteistä ja filosofiasta. Tilaisuudessa esiintyy kanteleensoittaja Hannu Knuutila, hän esittää karjalankielisiä lauluja. Tilaisuus alkaa klo 18.30, puoli tuntia ennen kahvio avoinna.

Tapahtuman hinta

Vapaa pääsy

Tapahtuman järjestäjä

Heinolan Karjalaseura ja Juliana-yhteisö