Union Plaani ry yhteistyössä Heinolan kaupungin kanssa avaa Plaanilandian Kirkonkylän liikuntahallille lauantaina 31.1.2026 klo 10-14.
Mikä ihmeen Plaanilandia?
Plaanilandia on toiminnallinen kaikille avoin liikuntaleikkipaikka lapsille ja perheille. Plaanilandia tarjoaa monipuolisia liikuntapisteitä, pallopelejä, leikkejä ja vapaata touhua 0-12-vuotiaille lapsille perheineen. Lisäksi hallilta löytyvät myös pomppulinna, liukumäki ja viidakkoesterata. Plaanilandian ajatuksena ja tarkoituksena on, että jokainen lapsi voi löytää itselleen mielekästä tekemistä ja ennen kaikkea kokea liikkumisen ja yhdessä olon riemua.
Union Plaani ryn toiminnanjohtaja Sami Karvonen kertoo, että idea Plaanilandiasta syntyi tarpeesta luoda paikka, johon lapset voivat tulla liikkumaan ilman kilpailua, paineita tai pitkäaikaista sitoutumista.Halusimme yhdistää liikunnan ilon, yhteisöllisyyden ja turvallisen ympäristön saman katon alle. Konseptia on benchmarkattu vastaavasta, samantyyppisestä tapahtumasta Loimaalta.

Union Plaani on heinolalainen jalkapalloseura ja yhteisöllinen liikuntatoimija, jonka tavoitteena on tarjota matalan kynnyksen liikuntaa lapsille, nuorille ja perheille – kaikille taustasta tai taitotasosta riippumatta.
Plaanilandiassa on aina läsnä vastuullisia aikuisia ja ohjaajia, jotka huolehtivat turvallisuudesta, neuvovat ja auttavat lapsia tarvittaessa. Lapset ovat tapahtumassa omien vanhempiensa vastuulla ja toivommekin että mahdollisimman moni vanhempi jää liikkumaan ja viettämään aikaa lapsensa kanssa, toivoo Sami Karvonen.
Faktaa:
- Plaanilandia, Kirkonkylän liikuntahalli, Koulukuja 8, Heinola
- Avoinna la 31.1.2026 klo 10-14
- Pääsymaku 5 €/ lapsi, aikuiset mukaan maksutta
- Ei ennakkoilmoittautumista
- Mukaan mahtuu max. 500 henkilöä
Kirkonkylän liikuntahallilla on kahvio, joka tarjoaa touhuajille ja liikkujille raikkaita virvokkeita, makeisia ja suolaisia välipaljoa, maksuvälineinä käy käteinen tai kortti.
Milloin Plaanilandiaan pääsee?
Tänä talvena ehdimme järjestää kolme Plaanilandia-päivää: la 31.1., la 28.2. ja la 28.3. ja jos kysyntää riittää, toimintaa lisätään. Tavoitteena on säännöllinen Plaanilandia-toiminta talvikuukausien aikana, kertoo Sami.
Plaanilandia on paikka, jossa lapset saavat olla lapsia – kokeilla ja liikkua turvallisesti. Se tukee lasten ja perheiden hyvinvointia ja vahvistaa koko Heinolan yhteisöllisyyttä. Toivottavasti mahdollisimman moni löytää tiensä Plaanilandiaan liikkumaan. Mukana menossa on myös Union Plaanin oma maskotti, Union Papu! Sami paljastaa.
